790 590 012 Pracujemy od Pn do Pt, 9:00 - 17:00

Woda > O Wodzie

O H2O

Według Wikipedii

 

Woda (tlenek wodoru; nazwa systematyczna IUPAC: oksydan) – związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.

Woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem dla substancji polarnych. Większość występującej na Ziemi wody jest „słona” (około 97,38%), tzn. zawiera dużo rozpuszczonych soli, głównie chlorku sodu. W naturalnej wodzie rozpuszczone są gazy atmosferyczne, z których w największym stężeniu znajduje się dwutlenek węgla.

Woda naturalna w wielu przypadkach przed zastosowaniem musi zostać uzdatniona. Proces uzdatniania wody dotyczy zarówno wody pitnej, jak i przemysłowej.

Wikipedia podaje również dwa znaczenia wody

 

Znaczenie Biologiczne

Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii. Woda stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej, 60–70% limfy, 95% osocza krwi, 90% liści, owoców, 20% kości, 10% szkliwa zębów, tkanki tłuszczowej.

W roku 2008 na świecie ok. 1,1 mld ludzi nie miało bezpośredniego dostępu do wody pitnej[24]. Każdego dnia choroby wynikające z niedostatku czystej wody powodują śmierć wielu tysięcy ludzi, głównie dzieci.

 

Znaczenie kulturowe

W przednaukowej filozofii przyrody woda była jedną z podstaw rzeczywistości materialnej. Tales z Miletu widział w niej Arché: podstawową zasadę. Dla Empedoklesa i Arystotelesa woda była jednym z czterech klasycznych żywiołów, które przez wzajemne połączenia tworzyły rzeczywistość. Była też jednym z pięciu żywiołów w tradycji chińskiej i japońskiej.

Symbolizuje życie, płodność i oczyszczenie (choć bywa także ukazywana jako siła zła, zwłaszcza w przeciwstawieniu wody czystej i brudnej). Woda jest częstym elementem mitów kosmogonicznych. Bywa też uważana za medium ułatwiające przejście z jednego świata do drugiego (w mitologii greckiej Charon przewoził łodzią duszę zmarłego do Hadesu, gdzie pijąc wodę ze źródła Lete zapominała o minionej egzystencji). W wielu religiach zanurzenie w wodzie symbolizuje oczyszczenie i odrodzenie (por. chrzest).

Od 1992 r. 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody.

 

WATERS i WODA PIERWOTNA

Według założycieli Waters Co woda jest zbyt magicznym zjawiskiem aby na bazie wzoru sumarycznego H2O wyjaśnić dlaczego potrafi utrzymywać życie.

Według Biblii na początku kochający duch Stwórcy panował nad wodą sugeruje ona również że woda miłości, nad którą panował święty kochający duch Stwórcy stała się rodzicem natury oraz ścieżką życia.

Dlaczego właśnie woda stała się życiodajnym dziełem ?

Dlaczego przychodząc na ten Świat akurat dorastamy w wodzie ?

Dlaczego ….. ?

Można by w nieskończoność zadawać to proste pytanie lecz naszym celem jest przedstawienie jak największej ilości informacji by każdy z Was sam doszedł do wniosków.

Czy woda to tylko „H2O” czy aż H2O !

Równowaga natury

Zamieszkujemy ten świat jako część jego ekosystemu, który powstał miliony lat temu, zmieniał się i ewoluował. Mamy obowiązek wobec przyszłych pokoleń i wszystkich innych form życia, z którymi dzielimy się Ziemią, aby rozważać nasze działania i konsekwencje, jakie przyniosą na przyszłość. Ludzkość wywarła olbrzymi wpływ na ten cenny ekosystem, i zważywszy, że przez wiele lat globalne ocieplenie było głównym tematem, to równie dobrze największym zagrożeniem może być skażenie naszych źródeł wody. Gdyby nasze zbiorniki wodne, rzeki i oceany stały się zanieczyszczone, praktycznie pod każdym względem, mielibyśmy olbrzymie kłopoty.

Cykl hydrologiczny

Ziemia posiada ograniczoną ilość wody. Ta woda cały czas krąży w tzw. „cyklu hydrologicznym”. Woda opada na ziemię z chmur, dostaje się do wód gruntowych lub do rzek i oceanów, spływając z lądu i wzgórz, skąd odparowuje do atmosfery, zmieniając się w chmury i deszcz (opady). Cykl ten składa się z kilku głównych części:

 • Odparowywanie (i transpiracja)
 • Kondensacja
 • Opad
 • Wsiąkanie

To brzmi jak dość prosta formuła, ale dużo więcej się za tym kryje. Weźmy szklankę wody. Woda w twojej szklance mogła spaść z nieba jako deszcz w zeszłym tygodniu, ale sama woda istnieje prawie tak długa jak ziemia! Woda jest niezbędna do podtrzymywania całego życia na Ziemi i w procesie cyklu hydrologicznego podlega ciągłej filtracji przez naturę, aby zapewnić nam życie. Co się stanie, gdy my (ludzkość) nadal będziemy zanieczyszczać nasze środowisko, jeziora, rzeki i oceany? Ile czasu minie, nim zaczniemy niszczyć nasz ekosystem i sprawimy, że woda będzie niezdatna do picia? Prawda jest taka, że już się to dzieje i musimy ograniczyć nasze zanieczyszczenia, zanim efekty staną się nieodwracalne!

Ekologia

Woda droższa niż benzyna

Zgodnie z najnowszymi danymi, woda z kranu kosztuje w Polsce średnio od 7,70zł do 13,42 zł za m3 (kubik) co daje około 0,0077 zł za litr, podczas gdy woda butelkowana może kosztować nawet 10 zł lub więcej za litr, w zależności od marki i miejsca jej zakupu. Cena komercyjnego produktu wynosi 2,20 zł za litr. Niektóre z największych firm z branży wód butelkowanych przyznało, że woda w butelkach, którą sprzedają, to zwykła woda filtrowana z kranu. Średni koszt filtrowanej wody to około 0,03-0,09 zł  za litr, co oznacza, że kupując butelkę wody za 2,20 zł , przepłacasz 300 razy więcej niż kosztuje woda wodociągowa lub około 60 razy tyle co woda filtrowana. Czy jest  coś dziwnego w tym, że firmy te mogą sobie pozwolić na wydanie ogromnych sum na marketing, by przekonać nas, że woda butelkowana i inne napoje sprawią, że będziemy czuć się lepiej, żyć lepiej i wyglądać lepiej?

Czy woda butelkowana ma jakieś zastosowanie?

Lubimy utrzymywać wszystko w kontekście, dlatego przychodzi również czas i miejsce na wodę butelkowaną. Takie czasy nadchodzą w przypadku: katastrof (ekologicznych i tych, spowodowanych przez człowieka), krajów Trzeciego Świata i regionów, w których nie ma dostępu do bezpiecznej  wody pitnej. Dzięki postępowi w dziedzinie przenośnych, domowych i komercyjnych technologii filtracji oraz przystępnych cenach takich urządzeń, nie ma powodu, dla którego powinno się kupować wodę butelkowaną w nowoczesnych kulturach zachodnich.

Koszty

Szacuje się, że do produkcji każdego litra wody w butelkach wykorzystuje się około 200 ml ropy naftowej, uwzględniając w tym plastik, transport i chłodzenie. W 2017  roku spożycie wód butelkowanych  w UE wyniosło 52 miliardy litrów. Zużycie wody w butelkach w Polsce i na arenie międzynarodowej co roku wzrasta. Zużycie wody w butelkach o zasięgu globalnym szacuje się obecnie na ponad 180 miliardów litrów rocznie.

Czy stanowi to jakiś problem?

Jeśli stwierdzimy, że rocznie produkujemy 50 miliardów butelek i, jeśli jesteśmy przekonani, że 80% z tych butelek zostanie poddanych recyklingowi, to nadal pozostaje około 10 miliardów butelek trafiających na wysypiska lub zanieczyszczających środowisko, rzeki, oceany itp. Pomnóżmy to przez każdy rok, w którym nadal pijemy wodę butelkowaną, a bez wykształcenia, dowiemy się, że zmierzamy do światowej katastrofy spowodowanej przez człowieka!

Jak to wszystko wyszło na jaw?

Na szczęście powstały różne źródła i dokumenty, które wyjaśniają ten proces. W internecie można znaleźć mnóstwo serwisów które poruszają ten problem a również świadomość każdego z nas z miesiąca na miesiąc ulega zmianie i stajemy się bardziej wyczuleni na ochronę środowiska w którym żyjemy.

 

Ekologiczne

Od ponad 30 lat firma Waters Co produkuje profesjonalne, zaawansowane produkty, które są ekologiczne, korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Filtry Mineral Pot firmy Waters wody nie wymagają użycia butelek i zapewniają świeżo sfiltrowaną wodę.

Wspierające

Co może być prostsze niż zastąpienie tysięcy plastikowych butelek jednym filtrem? Razem z Waters Co nie tylko chronisz środowisko, ale i oszczędzasz dużo pieniędzy. Koniec z wycieczkami do supermarketu i wydawaniem pieniędzy. Koniec z dostawami do sklepów.

Innowacyjne

Rezygnacja z wody butelkowanej oznacza oszczędność energii dzięki produktom, które nie wymagają zasilania elektrycznego, nie wytwarzają ścieków oraz nie wymagają profesjonalnej instalacji lub serwisu. Działania ekologiczne firmy Waters Co zawsze podnosiły rangę naszych produktów, nie tracąc na jakości.

Profesjonalne produkty, inteligentny projekt, mądra decyzja!

Witaj w Waters Co

Porównanie cen

Źródło wody                                                     Przyblizony koszt za litr

Od                                                                        Do

Woda kranowa

Lokalna woda butelkowana

Importowana woda butelkowana

Komercyjny produkt

Powszechne filtry wodne

Filtry Waters Co

Co naprawdę znajduje się w wodzie którą pijesz?

To, że czerpiesz wodę z miejskich wodociągów nie oznacza, że jest dobra…Mogą zdarzyć się  niespodzianki… Każdego roku dochodzi do naruszenia przepisów dotyczących dostarczania bezpiecznej wody pitnej – obejmujące ponad 20 procent urządzeń do uzdatniania wody. Pamiętaj, że podczas wykonywania testów w miastach, opisuje się wodę, która opuszcza oczyszczalnię – a nie tę, która płynie z naszego kranu.

 

Zanieczyszczenie wody to FAKT – im więcej wiesz o swojej wodzie, tym lepiej chronisz swoją rodzinę.

W Polsce normę dotycząca jakości wody pitnej ustala  Ministra Zdrowia, w oparciu o ustawę z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Aktualne rozporządzenie z dnia 29 marca 2007 określa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zgodnie z nimi, woda jest bezpieczna dla organizmu, jeśli nie zawiera mikroorganizmów i pasożytów oraz substancji chemicznych w ilości zagrażającej zdrowiu, a także – jeśli nie ma agresywnych właściwości korozyjnych.

 

Pomimo tych wytycznych woda, którą otrzymujemy ma wiele niepożądanych substancji i nie tylko. Niektóre z nich to:

 • Chlor – stosowany do oczyszczania wody w celu wyeliminowania wielu chorób przenoszonych drogą wodną.
 • Bakterie – pomimo wstępnego uzdatniania wody, mogą rozprzestrzeniać się szkodliwe bakterie między oczyszczalniami lub domowymi źródłami wody.
 • Chemikalia organiczne – wiele z nich pochodzi z pestycydów, środków chwastobójczych, odpadów komercyjnych i domowych.
 • Azotany – zwykle związane z użyciem nawozów i zanieczyszczeniem ściekami. Azotan reaguje z innymi chemikaliami i tworzy azotyn w przewodzie pokarmowym. Może on działać jako czynnik rakotwórczy, który w nadmiernych ilościach powoduje niebieskawe zabarwienie okolicy ust.
 • Ołów – ten metal ciężki trafia do naszej wody pomiędzy wstępnym oczyszczaniem a punktem pobierania wody, pochodzi ze starych rur lub stopu lutowniczego używanego do łączenia nowych systemów rurociągów. Woda skażona ołowiem stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia we wszystkich grupach wiekowych. Powoduje trudności w nauce, zaburzenia zachowania, upośledzenie umysłowe i fizyczne, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu i choroby serca. Do zakażenia ołowiem może dochodzić nawet kilka lat, zanim pojawiają się objawy, ale często zmiany są już nieodwracalne.
 • Aluminium – istnieją wyraźne powiązania między aluminium a chorobą Alzheimera. Aluminium zwiększa również kwasowość wody, dzięki czemu może pochłaniać większe ilości ołowiu, kadmu, miedzi i innych metali ciężkich z rurociągów.
 • Rtęć – najczęściej do zatrucia dochodzi poprzez naturalne źródła wody; może powodować wrzody, podrażnienia skóry, problemy z zębami, krwawienie wewnętrzne, uszkodzenia wątroby i nerek.
 • Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) – pochodzące z żeliwa lub rurociągów ze stali lekkiej, które zostały poddane obróbce asfaltowej lub bitumicznej, aby zapobiec korozji. Uważa się, że są rakotwórcze.
 • Fluor – dodaje się do wielu źródeł wody w Australii, aby zminimalizować ubytki w jamie ustnej. Dodanie fluoru do wody miejskiej jest zabronione w wielu krajach i uważane jako sprzeczne z konwencją genewską, jako masowy lek bez recepty. Fluor posiada długoterminowe, negatywne skutki uboczne dla zdrowia. W dużych dawkach powoduje śmierć. Więcej informacji
 • Kadm – podobnie jak ołów gromadzi się w organizmie przez długi okres czasu i może powodować skurcze żołądka, uszkodzenie nerek i wątroby.
 • Trihalometan – silnie trujący związek utworzony przez reakcje organicznych substancji chemicznych z wodą chlorowaną. Według danych z The American Journal of Public Health, związek ten odpowiada za około 10 procent przypadków raka odbytnicy i pęcherza moczowego.